Czas na kawę… Tylko która będzie najzdrowsza?

Wielu z nas „nie potrafi funkcjonować”, dopóki nie wypije kubka swojej ulubionej kawy. Obecnie mamy mnóstwo rodzajów kaw, istnieją różne sposoby ich parzenia. Jednak kawa kawie nie równa. Pomimo wielu dobroczynnych właściwości kawy, istnieją też takie jej rodzaje, które mogą nas podtruwać. Która więc będzie najlepsza?

coffee-611342_6401. Kawa rozpuszczalna – najłatwiejsza do przygotowania, wystarczy tylko gorąca woda i trochę proszku. Nie musimy inwestować w młynek, czy ekspres; nie zostają na dnie fusy. Niestety zawarta w niej kofeina nie ma takich właściwości pobudzających, jakie ma prawdziwa kawa. Jest ona najbardziej przetworzonym rodzajem kawy: ziarna kawowca poddaje się rozkruszeniu, później przepuszcza się przez nie strumień gorącej wody pod ciśnieniem. Powstały ekstrakt po oczyszczeniu i przefiltrowaniu poddaje się suszeniu. Jednak to, co powinno nas zaniepokoić, to zawarta w kawie rozpuszczalnej ochratoksyna. Jest to produkowana przez pleśń substancja powodująca uszkodzenia nerek, układu odpornościowego i nerwowego oraz nowotwory.

2. Kawa palona – równie prosta w użyciu, tyle że z fusami. Fusy natomiast mogą podrażniać żołądek i wątrobę. Szczególnie niebezpieczne jest picie kawy na czczo – możemy nabawić się wrzodów żołądka!

3. Kawa z ekspresu na kapsułki – łatwe w użyciu i oczywiście… niezdrowe. Zawiera największe stężenie toksycznego i rakotwórczego furanu. Hermetycznie zamknięte kapsułki nie pozwalają na jego uwalnianie. Gorąca woda i ciśnienie powodują przedostanie się szkodliwego związku do napoju. Aczkolwiek mówi się, że im dłużej kawa stoi w filiżance, tym więcej furanu odparowuje… Jednak drugą wadą kawy w kapsułkach jest bardzo słabej jakości mleko w proszku, dodawane do latte, macchiato i innych kaw z mlekiem.

4. Kawa „2 w 1”, „3 w 1” – najgorszy produkt kawopodobny, jaki możemy wybrać. Jest ona bardzo kaloryczna, zawiera mnóstwo chemicznych dodatków.

coffee-424763_6405. Kawa z ekspresu ciśnieniowego – oto nasz najlepszy wybór. Podczas parzenia kawy, świeżo mielone ziarna poddawane są krótkiemu przepływowi gorącej wody. Dzięki temu najmniej szkodliwych substancji przedostaje się do filiżanki. Najlepiej jest kupować kawę w ziarnach, którą możemy samodzielnie zmielić w młynku. Taka kawa jest najbardziej aromatyczna.

Fusy pozostające po zaparzeniu kawy możemy wykorzystać do zrobienia domowego peelingu kawowego.

Kawa w odpowiednich ilościach (do 4 filiżanek dziennie) może korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Zawiera przeciwutleniacze, ułatwia koncentrację, podnosi ciśnienie, przyspiesza przemianę materii. Jednak osoby z nadciśnieniem i kobiety w ciąży oraz karmiące powinny jej unikać. Czarna kawa (bez mleka) wypłukuje wapń. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest picie kawy z odrobiną mleka. A co z magnezem? Bez względu na to, ile kawy wypijemy, warto pamiętać o suplementacji.

 

One thought on “Czas na kawę… Tylko która będzie najzdrowsza?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.