Czy musimy jeść mięso? Część I

      „Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej.”

Albert Einstein

     „Mniej więcej do trzeciego roku życia kochanie wszystkich zwierząt jest dla nas naturalne, niemal odruchowe. Gdy pewnego dnia na naszym talerzu ląduje kawałek mięsa, który już niczego nie udaje – nie wiemy, skąd się wziął. Nie byliśmy bowiem świadkami zabijania. Dowiadujemy się, że to kawałek cielaczka, świnki albo kurczaczka. Czy to znaczy, że to zwierzątko zostało zabite? – pytamy. W odpowiedzi słyszymy, że wprawdzie kurczaczek, cielaczek albo świnka zostały zabite ale to były inne świnki, cielaczki, kurczaczki – nie te znajome, które tak szczerze kochamy. Tak wygląda pierwsza lekcja podwójnej moralności, która potem pomaga nam wzniecać wojny i zabijać tych, których nie znamy.”

 Wojciech Eichelberger – psycholog

Wegetarianizm

Wegetarianizm jest rodzajem diety oraz postawą etyczną znaną od tysięcy lat. Polega na wykluczeniu z diety mięsa, ryb, owoców morza. Wegetarianie nie jedzą, ani nie stosują produktów, które pochodzą z uboju zwierząt: żelatyny, futer, skóry. Wybranie diety wegetariańskiej może mieć podłoże moralne, zdrowotne, ekologiczne, bądź ekonomiczne.

Wegetarianizm pojawił się na subkontynencie indyjskim już II tys. lat p.n.e.  W Europie jednym z pierwszych prekursorów diety wegetariańskiej był Pitagoras. Ten rodzaj diety był popularny wśród ludzi nauki i kultury od zawsze. Wegetarianami byli również: Leonardo da Vinci, Pitagoras, George Bernard Shaw, Isaac Bashevis Singer, Lew Tołstoj. Wśród współczesnych Polaków wegetarianami są m.in.: psycholog Wojciech Eichelberger, mistrz Polski w Squash – Andrzej Wierzba, aktorka Maja Ostaszewska.

Powodów wegetarianizmu, rozumianego jako styl życia jest wiele. Większość wegetarian sprzeciwia się wykorzystywaniu zwierząt w hodowli tylko po to, aby dostarczyć mięsa czy futer. Zwierzęta hodowane na mięso (a także na mleko i jaja) przetrzymywane są w nienaturalnych dla nich warunkach: w przemysłowych fermach, ściśnięte w brudnych, pozbawionych okien barakach, metalowych klatkach, kojcach porodowych i innych systemach ograniczających ruch.

Dieta wegetariańska skutkuje lepszym samopoczuciem, poprawą zdrowia. Produkty pochodzenia roślinnego zawierają wszystkie potrzebne składniki odżywcze, które dodatkowo chronią organizm przed wieloma chorobami. Musimy jednak pamiętać, że „przejście na wegetarianizm” nie może polegać jedynie na wykluczeniu z diety mięsa i jego przetworów. W to miejsce powinny trafić rośliny strączkowe, orzechy, warzywa i wiele innych produktów niezwierzęcych, dostarczających niezbędne składniki odżywcze.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenie Dietetyków „prawidłowo skomponowana dieta wegetariańska jest odpowiednia dla człowieka na każdym etapie rozwoju włączając w to okres niemowlęctwa, dojrzewania i ciąży”. Jest to niezależna, niewegetariańska, państwowa instytucja.

Badania naukowe dowodzą, że wegetarianie rzadziej cierpią na miażdżycę, udary, raka, cukrzycę i wiele innych chorób i zwykle żyją dłużej niż zjadacze mięsa.

Coraz więcej osób rezygnuje z mięsa również z powodów ochrony środowiska. W dzisiejszych czasach przemysłowy chów zwierząt, połowy i hodowla ryb w ogromnym stopniu wpływają na dewastację środowiska naturalnego całej ziemi. Wegetarianizm powoduje zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby oraz sprzyja zahamowaniu niszczących Ziemię procesów, takich jak wycinanie lasów, ocieplanie się klimatu, czy erozja gleb.

Dieta wegetariańska przynosi korzyści dla naszego organizmu, ale też psychiki. Poprawia koncentrację i pamięć, zwiększa samoocenę, motywację do działania. Pomaga nabrać optymizmu do życia, zwiększa szanse wyjścia z takich chorób jak depresja, fobie, nerwice. Zwiększa świadomość swojego ciała i wszystkiego, co nas otacza.

Faktem jest, że w dzisiejszych czasach jemy za dużo białka pochodzenia zwierzęcego, za dużo mięsa, za dużo tłuszczów zwierzęcych. Często zapominając o tym, że dzisiejsze „mięso”, to nie to samo, co sprzed kilkunastu lat…

Ale o konsekwencjach tego oraz o tym, czym białko zwierzęce zastępować – w następnych wpisach ;]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.