Czym jest psychodietetyka?

290H

Zazwyczaj ludzie doskonale wiedzą, co należy robić, by być zdrowym albo schudnąć. Wiedzą, że należy się zdrowo odżywiać, być aktywnym fizycznie. Kiedy są zmotywowani, idą do dietetyka, dostają rozpisaną dietę. Wystarczy tylko ją stosować. Gorzej z przełożeniem tej teorii w praktykę.

Niestety sama wiedza nie wystarcza, by zmienić nasze zachowanie. Każdy z nas ma swoje nawyki i przyzwyczajenia. W psychologii mówi się, że nie da się oduczyć nawyku – możemy go jedynie zastąpić innym. I tak, kiedy ktoś rzuca palenie, zaczyna sięgać po słodkie przekąski, a kiedy ktoś przestaje pić alkohol, pije 8 kaw dziennie… 🙂

Dlatego w procesie psychodietetycznym ważne jest zrozumienie samego siebie. Zrozumienie, dlaczego postępujemy w taki, a nie inny sposób, dlaczego postępujemy w niekorzystny dla siebie sposób, mimo iż zdajemy sobie sprawę ze szkodliwości takiego działania.

Psychodietetyka ma za zadanie wzbudzić motywację do zmiany na trzech płaszczyznach: odżywiania, przekonań i zachowań oraz ugruntowania nowych nawyków. Tutaj celem nie jest utrata zbędnych kilogramów, tylko zmiana nawyków i stworzenie indywidualnego programu odżywiania – dbania o siebie.

W procesie psychodietetycznym uczymy się, jak jeść w naturalny i swobodny sposób, tak by jedzenie było przyjemnością i nie wiązało się z poczuciem straty, czy wyrzeczenia.

 

161H

 

Źródło: „Diet Coaching” Urszula Mijakoska, Samo Sedno, Warszawa 2012

One thought on “Czym jest psychodietetyka?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.