TABATA – gdy nie masz czasu na ćwiczenia

Tabata – krótko, ale intensywnie. W 12 minut będziesz zlana potem, a metabolizm wskoczy na wyższe obroty. Tylko warunek jest jeden – dajesz z siebie wszystko 🙂 

Tabata to trening interwałowy, w którym w ciągu 20 sekund wykonujemy intensywne ćwiczenie, najlepiej angażujące całe ciało, a następnie przez 8-10 sekund odpoczywamy. Powtarzamy ćwiczenie ok 8 razy, w zależności od stopnia zaawansowania.

Tabata dobra na spalanie tkanki tłuszczowej:

„Trening tabata oddziaływuje na obydwa systemy energetyczne pozyskiwania energii przez organizm – tlenowy i beztlenowy. Prowadzi do zaciągnięcia dużego długu tlenowego, który musi być spłacany po czasie treningu. Następuje wtedy wzmożenie przemian tlenowych i wykorzystania tłuszczu jako źródła energii. Tabata jest więc dobra na spalanie tkanki tłuszczowej.”

Pamiętaj o rozgrzewce!

„To, że trening trwa tylko 4 minuty staje się mitem, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że musi go poprzedzić rozgrzewka. Tabata to wysiłek maksymalny. Oznacza to, że układy i organy ciała uzyskują najwyższe funkcjonalne pułapy pracy. Czas dochodzenia do tych pułapów jest różny dla układów i narządów. Ból w okolicach wątroby, śledziony przy wysiłku bez dostatecznej rozgrzewki sygnalizuje brak synchronizacji gotowości organów do pracy.

Układy i narządy najlepiej podwyższają swoją gotowość do pracy przy mało intensywnym lecz ciągłym wysiłku. Taka powinna być część ogólna rozgrzewki. Następnie należy przećwiczyć zaplanowane ćwiczenia, wykonać je mniejszą ilość razy lub z większym czasem odpoczynku. Tak, aby przetrzeć drogi pobudzania nerwowo-mięśniowego dla prawidłowej techniki wykonania ćwiczeń.

Dobrze, aby ta część rozgrzewki uruchomiła już system przemian beztlenowych. Intensywność rozgrzewki powinna dotknąć zakresu pracy na progu przemian beztlenowych (głęboki i mocny oddech) lub nawet go przekroczyć. W ten sposób złagodzimy reakcję stresową organizmu na wysiłek o charakterze beztlenowym.”

 

*Uwaga! To nie jest trening dla osób początkujących!

 

A więcej o Tabacie możecie przeczytać tu:

http://www.fabrykasily.pl/treningi/tabata-praktyczne-wskazowki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.