Jak przestać objadać się słodyczami?

słodycze

No właśnie, jak przestać objadać się słodyczami?

Podejrzewam, że czytasz ten artykuł z ogromną nadzieją, że znajdziesz w nim cudowny środek, który rozwiąże Twój problem ze słodyczami.

Ale spokojnie, spokojnie…

Po pierwsze, zacznijmy od tego, co znaczy „objadać się”. Czy jest to zjedzenie kilku tabliczek czekolady, paczki chipsów (tu upodobania są różne), paczki żelek i kubełka lodów? Jeśli tak – tu faktycznie mamy problem, z którym należy zgłosić się do specjalisty.

Ale kiedy po obiedzie masz ochotę na coś słodkiego, zjadasz kawałek czekolady, czy dwa ciastka – to nie jest nic złego!! 🙂

Ostatnio, a właściwie od kilku lat, toczy się wojna fit świata ze słodyczami. Wiadomo – cukier szkodzi i zabija. Ale to dawka czyni truciznę! My potrzebujemy smaku słodkiego, tak samo jak słonego, gorzkiego, kwaśnego. Mleko matki karmiącej (modyfikowane również) jest słodkie, dlatego smak słodki już od najmłodszych lat kojarzy nam się z poczuciem bezpieczeństwa.

Problem pojawia się niestety często wtedy, gdy słodyczami (lub słonymi przekąskami) zajadamy emocje, zajadamy nasze potrzeby. W takiej sytuacji również warto zgłosić się do specjalisty, np. psychodietetyka. Czasami okazuje się, że już samo uświadomienie sobie popełnianych błędów, wpływa na zmianę naszych nawyków.

Dlaczego chcesz przestać jeść słodycze?

Każdy, kto kiedyś próbował nie jeść słodyczy (lub słonych przekąsek), doskonale wie, jakie są tego efekty. Na początku jest przyjemnie, poprawia się nasze samopoczucie – jesteśmy z siebie dumni, że tak dobrze nam idzie, że wytrzymujemy. Czasem nawet pojawia się uczucie, że wcale nie mamy ochoty na słodycze. Ale po pewnym czasie, kiedy w końcu nie wytrzymujemy i jemy… nie możemy się nimi najeść. Zgodnie z klasyczną teorią dotyczącą stosowania restrykcji dietetycznych (Herman i Polivy, 2004; Polivy i Herman, 2002), wprowadzanie ograniczeń pokarmowych sprzyja wystąpieniu napadów objadania się (szczególnie w sytuacji doświadczania silnego pobudzenia emocjonalnego). I co dzieje się dalej?

Skutkiem takiej sytuacji, tj. objadania się, jest odczuwanie wstydu, poczucia winy i wstrętu do siebie samej. Bo przecież znów nie wytrzymałam, nie dałam rady. A takie myślenie znów może wzmagać chęć sięgnięcia po „zakazane” produkty, by dzięki nim na chwilę poczuć się lepiej (American Psychiatric Association, 2013).

Dlatego, nigdy nie rezygnuj, a jedynie ograniczaj 🙂

Czy chęć na coś słodkiego przychodzi zwykle po obiedzie?

A czy nie jest przypadkiem tak, że przerwa między drugim śniadaniem (lub posiłkiem przed obiadem), a obiadem w domu, jest zbyt długa? Po wyjściu z pracy musisz dotrzeć do domu, może jeszcze po drodze zrobić zakupy, później w domu wyjść z psem, ogarnąć kuchnię i dopiero wtedy zabierasz się za przygotowanie zdrowego obiadu. Czyli mija jakieś 4-5 godzin od poprzedniego posiłku. W końcu zasiadasz do obiadu… i jesz… i jesz… i jesz… I kiedy kończysz obiad (zwykle przejedzona), to mimo wszystko masz ochotę na coś jeszcze. No właśnie, bo poziom glukozy we krwi już tak spadł, że długo potrwa zanim się podniesie po dość skomplikowanym posiłku, jakim jest pełnowartościowy obiad. Dlatego nasz mózg mimo wszystko domaga się ratunku, w postaci czegoś słodkiego – glukozy. Wyjścia są dwa: odczekać ok 30 minut, aż obiad się strawi, albo zjeść kostkę czekolady. Ale najlepszym, najskuteczniejszym rozwiązaniem i wiem, że zarazem najtrudniejszym, jest dbanie o regularne posiłki. Nawet w drodze do domu dobrze jest mieć pod ręką paczkę orzechów, kefir, coś małego, na szybko – by ten głód zaspokoić. Fizjologii nie oszukamy 🙂

Podsumowując – nie musimy przestawać jeść słodyczy. Jeśli jemy ich niewielkie ilości, od czasu do czasu, kiedy mamy na nie ochotę – nie robimy nic złego. A ochota na nie będzie mniejsza, jeśli zadbamy o regularne, zdrowe i pełnowartościowe posiłki 🙂

2 thoughts on “Jak przestać objadać się słodyczami?

 • 28 lutego 2018 at 10:43
  Permalink

  Cześć, bardzo fajny i ciekawy artykuł.
  Dzięki

  Reply
  • 28 lutego 2018 at 11:04
   Permalink

   Cieszę się, że się podoba 😉

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.