Czym jest psychodietetyka?

Wszyscy doskonale wiemy, co należy robić, by być zdrowym, schudnąć, albo przytyć. Wiemy przecież, że należy się dobrze odżywiać, być aktywnym fizycznie. Kiedy jesteśmy zmotywowani, idziemy do dietetyka, dostajemy rozpisaną dietę. Wystarczy tylko ją stosować. Gorzej z przełożeniem tej teorii w praktykę…

Niestety sama wiedza nie wystarcza, by zmienić nasze zachowanie. Każdy z nas ma swoje nawyki i przyzwyczajenia. W psychologii mówi się, że nie da się oduczyć nawyku – możemy go jedynie zastąpić innym. I tak, kiedy ktoś rzuca palenie, zaczyna sięgać po słodkie przekąski, a kiedy ktoś przestaje pić alkohol, pije 8 kaw dziennie… 🙂

Dlatego w procesie psychodietetycznym ważne jest zrozumienie samego siebie. Zrozumienie, dlaczego postępujemy w taki, a nie inny sposób, dlaczego postępujemy w niekorzystny dla siebie sposób, mimo iż zdajemy sobie sprawę ze szkodliwości takiego działania.

Psychodietetyka ma za zadanie wzbudzić motywację do zmiany na trzech płaszczyznach: odżywiania, przekonań i zachowań oraz ugruntowania nowych nawyków. Tutaj celem nie jest utrata zbędnych kilogramów, tylko zmiana nawyków i stworzenie indywidualnego programu odżywiania – dbania o siebie.

W procesie psychodietetycznym uczymy się, jak jeść w naturalny i swobodny sposób, tak by jedzenie było przyjemnością i nie wiązało się z poczuciem straty, czy wyrzeczenia.

Kim jest psychodietetyk?

Praca z psychodietetykiem ma na celu nie tylko ułożenie dopasowanego jadłospisu, ale to przede wszystkim praca nad zmianą nawyków – zachowaniami, emocjami i sposobem myślenia. Psychodietetyk pełni rolę doradcy żywieniowego, ale też wykorzystuje wiedzę psychologiczną. Poprzez rozmowę, zadawanie odpowiednich pytań oraz ćwiczenia, bezpiecznie przeprowadza klienta przez proces chudnięcia. Psychodietetyk nie narzuca gotowych rozwiązań, nie mówi czego nie wolno, a co trzeba. Klient poznaje mechanizmy, które rządzą jego apetytem i ciałem, by potrafił sobie z nimi poradzić.

Z pomocy psychodietetyka mogą skorzystać osoby, które zmagają się ze swoją masą ciała, ale również każdy, kto chce dokonać zmian w swoim odżywianiu.